W jak waporyzator

Obecnie na rynku prezentowane są coraz nowsze rozwiązania w różnorodnych dziedzinach. Jednych przyciągają swoją oryginalnością i zastosowaniem, inni przeciwnie podchodzą do tego co nieznane sceptycznie i z rezerwą. Jak jest z waporyzatorami i do czego to w ogóle służy?

Poznaj się z waporyzatorem

Na początku należałoby wyjaśnić czym jest waporyzator i przede wszystkim do czego służy. Waporyzatory to urządzenia, które można nazwać podgrzewaczami. Ich działanie polega właśnie na podgrzaniu ziół czy innych substancji, których używasz i wydobyciu z nich w postaci pary aktywnych substancji jak THC, CDB czy kanndabinoidy. Co ważne nie dochodzi jednak do procesu zapłonu.
W działaniu waporyzatora zwrócić należy uwagę na to, że przy jego użyciu, z urządzenia nie wydostaje się dym lecz vapor – para, zawierająca aktywne substancje z roślin i ziół.

Ciepło, cieplej, gorąco

W procesie waporyzacji kluczową rolę odgrywa temperatura. Aby podgrzać daną substancję musi być bliska niemal 230 stopni Celsjusza ale uwaga, nie może być też wyższa aby nie doprowadzić do spalania tejże substancji. Z kolei za niska temperatura może nie spowodować efektywnej ekstrakcji aktywnych substancji, a przecież o to w tym chodzi.
Oczywiście wysokości odpowiednich temperatur wahają się w zależności jaka substancja wchodzi w grę. Przykładowo dla suszu CBD dolny margines podgrzania to 180 stopni Celsjusza. Dużo korzyści daje więc waporyzator umożliwiający ustawienie dokładnej temperatury i odparowywanie wybranych składników.

Dla każdego coś dobrego

Urządzenia można podzielić na grupy przede wszystkim biorąc pod uwagę sposoby waporyzacji. I tak wyróżnić można kondukcyjne podgrzewanie a więc przez kontakt rozgrzanej powierzchni z suszem. Jest to najpopularniejszy rodzaj waporyzatora przenośnego, np. PAX 3 czy PAX 2.
Kolejnym rodzaj to konwekcja czyli owianie suszu gorącym powietrzem, używane zazwyczaj w przypadku waporyzatorów stacjonarnych jak: Firefly czy Firefly 2.
Oprócz tego podgrzewa się też hybrydowo, co oznacza połączenie podgrzewania suszu prze gorące powietrze oraz komorę grzewczą. Jako przykład może posłużyć Crafty lub AirVape XS.
Ponadto waporyzatory dzieli się ze względu na źródło zasilania. Część z nich musi mieć dostęp do gniazdka elektrycznego lub ma baterię wymagającą ładowania inne śmiało możesz zabrać ze sobą w każe miejsce.

Każde z wyżej wymienionych typów waporyzatorów ma zalety ale też pewne wady. Te kondukcyjne często wymagają dokładnego i drobnego zmielenia ziół, konwekcyjne chwali się za dobrą jakość pary i smaku lecz są one głównie stacjonarrne. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej i skorzystać z tego najodpowiedniejszego dla swoich potrzeb.